Konarı Kanyonu temizliği görevini üstlendik

KONARI KANYONU TEMİZLİĞİ
F Fotoğraf sanatı ve hazırlamış olduğu www.360safranbolu.com gibi internet projeleri ile bölgenin tanıtımında oldukça fazla katkıda bulunan Fotoğraf Sanatçısı Cemil Belder ve Cemal Özbek Konarı kanyonunu kişisel imkanları ile hiç bir kurum ve kuruluştan destek almadan temizledi.

 Tarihi kadar doğa güzellikleri ile dikkat çeken Safranbolu ilçesinin gün ışığına çıkmamış bir çok yerleri bulunurken, bazı doğal güzelliklerde insanlar tarafından kirletiliyor. Bu doğal güzelliklerden biri de Konarı Kanyonu. Kanyon özellikle piknik yapmaya gelen kişiler tarafından kirletilirken, bu kirlilğe gönlü el vermeyen fotoğraf sanatçısı Cemil Belder ve Cemal Özbek kanyonu kendi elleri ile temizledi. Belder vatandaşlık görevini yaptığını belirtirken;

“Ben bireysel olarak vatanıma, devletime ve doğama karşı her zaman sorumluluğumu yerine getiren bir bireyim. Kendim halledebildiğim tüm sorunları   elimden geldiğince çözümlüyorum. Geçtiğimiz günlerde Konarı kanyonlarında ki temizlik sorunu oldukça fazla beni üzdüğü için ve insanlara yüzlerce hatta binlerce kişinin yaptığı doğa kirliliğine karşın sadece iki kişinin azimli çalışması ile yapılabilecekleri göstermek için doğa sever dostum Cemal Özbek ve ben kolları sıvadık. Yaklaşık 4-5 saatlik bir süre içerisinde kanyonda 1 kamyonun kasasını dolduracak şekilde çöp topladık. Yaptığımız bu temizlik operasyonunu bir video haline getirerek internette paylaştık. Çok kısa bir zaman içerisinde binlerce kişi tarafından izlenen bu video sonrasında internet üzerinden çok yoğun mesaj yağmuruna tutulduk . Çoğu kişide bu tarz doğayı temizleme etkinliklerimize katılmak istediğini bizlere bildirdi. Bu tarz geri dönüşler olması sebebi ile bundan sonra düzenli olarak gruplar halinde kanyonlarda temizlik etkinlikleri düzenleyerek şenlik edası ile hem doğamızı tanıtacağız hem de temizlik yapacağız. Bu yapmış olduğumuz sosyal sorumluluk hizmetlerinin karşılığında hiç bir kişi ve kurumdan bir beklentimiz yoktur.  Amacımız sadece insanları bilgilendirmek ve doğa temizliği karşısında insanları daha fazla duyarlı olmaya davet etmektir.”

dedi.